8 elektryków, uczniów PCKZiU W Wodzisławiu Śląskim w ramach projektu Erasmus+ „Europejskie doświadczenia szansą na lokalnym rynku pracy” realizowanego w szkole miała okazję zdobywać doświadczenia zawodowe w Lipsku.

Uczniowie w ramach miesięcznego pobytu mieli okazję zapoznać się z systemem pracy niemieckich fachowców, korzystać z nowoczesnego sprzętu,  podpatrzeć rozwiązania i metody pracy.

2

- Dużym plusem pobytu w Lipsku było zakwaterowanie w ośrodku prowadzonym przez naszego partnera w projekcie - firmę Vitalis. Pozwoliło to na integrację naszych uczniów z młodzieżą z innych miast Polski a także innych krajów. - charakteryzuje koordynator projektu Mirosław Michalewski. - Nawiązali nowe znajomości, podszkolili język niemiecki i angielski, zobaczyli kilka interesujących miejsc i zakładów przemysłowych - dodaje opiekun młodzieży.

3

Program kulturalny był bardzo interesujący. Zaczęliśmy od najbliższej okolicy czyli Lipska, następnie spędziliśmy weekend w Berlinie a na koniec udaliśmy się na cały dzień do Drezna. - Polskojęzyczni przewodnicy pomogli nam jeszcze bardziej przyswoić historię i kulturę Saksonii i Niemiec - podsumowują uczniowie. Duże wrażenie zrobiło także Muzeum Grassi i Muzeum Komunizmu w Lipsku, które ukazywało życie w NRD, za murem berlińskim oraz Pomnik Bitwy Narodów.

4

Uczestnicy projektu mieli także okazję zwiedzić czynną fabrykę samochodów BMW, gdzie na linii produkcyjnej montowane były samochody serii „M” oraz „I”. W Dreźnie z kolei odwiedzili fabrykę Volkswagena, w której już w maju uruchomiona zostanie linia produkcyjna elektrycznego Golfa i zaprezentowane były pierwsze a także współczesne modele samochodów VW z napędem elektrycznym.

5

Poza certyfikatami potwierdzającymi odbycie praktyk i kursu oraz dokumentami ECVET otrzymają oni uznawany w całej Europie Europass Mobilność.

6

Pełna galeria zdjęć znajduje się na naszym profilu Facebook'owym.  Zapraszamy.

7

8

11

9

10